6 lutego 2024
Uśmiech to Twój osobisty znak rozpoznawczy, a zdrowe i lśniące zęby są jego najważniejszym elementem. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci proces usuwania kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym – niezwykle ważnego zabiegu, który pomaga utrzymać zdrowie i estetykę Twojego uśmiechu na najwyższym poziomie. Przekonasz się, że to prosta, bezpieczna i bezbolesna procedura, przynosząca ogromne korzyści estetyczne i zdrowotne.
Czym jest i jak powstaje kamień nazębny na powierzchni zębów?
Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, która gromadzi się na zębach i przy linii dziąseł. Przyczyną powstawania kamienia nazębnego na powierzchni zęba jest odkładanie się minerałów, szczególnie soli wapnia. Proces ten rozpoczyna się od zalegających resztek pokarmu i bakterii, które tworzą płytkę nazębną. Z czasem, gdy płytka nazębna nie jest usuwana, dochodzi do jej zmineralizowania i przekształcenia w twardy osad. Za proces ten odpowiedzialne są związki mineralne obecne w ślinie.
Jak miękki osad płytki nazębnej można usunąć środkami do higieny jamy ustnej, tak już usunięcie twardego, zmineralizowanego osadu domowymi sposobami jest niemożliwe.
Wpływ na gromadzenie kamienia na zębach ma m.in.:
- picie dużej ilości kawy,
- picie mocnej herbaty,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- dieta bogata w nabiał i cukry,
- palenie tytoniu.
Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest ważne?
Nagromadzenie kamienia nie tylko wpływa na estetykę zębów, ale także stwarza środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, co może prowadzić do rozwoju próchnicy i innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Może być przyczyną stanów zapalnych, może pojawić się krwawienie dziąseł i nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W kolejnych etapach dochodzi do obniżania się dziąseł i ich rozchwiania (paradontoza), co może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów.
Metody usuwania kamienia nazębnego
Skaling
Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zmineralizowanego osadu nazębnego i płytki nazębnej jest skaling. W tym celu używa się ultradźwiękowych narzędzi, które rozbijają twardą strukturę. Dodatkowo, podczas zabiegu skalingu, używa się narzędzi ręcznych, takich jak haczyki czy skrobaki. Narzędzia te pozwalają na precyzyjne oczyszczenie zębów.
Zabieg skalingu usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmu, które są trudno dostępne przy standardowej higienie jamy ustnej.
Po przeprowadzeniu skalingu, higienistka stomatologiczna udziela pacjentowi porad dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej. Otrzymuje wskazówki dotyczące prawidłowego szczotkowania, nitkowania oraz innych praktyk dbania o zdrowie jamy ustnej.
Piaskowanie
Inną popularną metodą jest piaskowanie. Zabieg ten wykorzystuje strumień specjalnego proszku, który usuwa kamień i przebarwienia z powierzchni zębów. Piaskowanie jest skuteczne zwłaszcza w przypadku osadów o mniejszym stopniu zmineralizowania.
Usunięcie kamienia nazębnego – jak wygląda zabieg?
Zabieg usuwania kamienia nazębnego rozpoczyna się od oceny stanu jamy ustnej. Następnie, przy użyciu specjalnych narzędzi, dentysta czy higienistka usuwają kamień z powierzchni zębów. Zabieg może być czasami nieco niekomfortowy, jednak zastosowanie miejscowego znieczulenia minimalizuje ewentualne dolegliwości.
Pacjenci unikają tego rodzaju zabiegów w obawie, że usuwanie kamienia nazębnego boli.
Uspokajamy, sam zabieg nie boli, choć w czasie jego przeprowadzenia możliwy jest delikatny dyskomfort. Niewielki ból można odczuć, kiedy narzędzie stomatologiczne dotknie wrażliwego miejsca. W dużej mierze poziom odczuwania bólu jest kwestią indywidualną. W większości przypadków nie stosuje się znieczulenia, gdyż nie ma takiej potrzeby. Jeżeli jednak masz niski próg odporności na ból możesz poprosić higienistkę o wykonanie znieczulenia przed zabiegiem.
Należy pamiętać, że zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w gabinecie dentystycznym nie tylko przynoszą korzyści estetyczne, ale przede wszystkim wpływają na długotrwałe zdrowie zębów i dziąseł.
Pamiętaj by zadbać o nie po każdym posiłku.
Sprawdź: