Protezy zębowe mają na celu zastąpienie naturalnych zębów Pacjenta. Ich zadaniem jest odtworzenie warunków zgryzowych sprzed utraty zębów, która mogła nastąpić na skutek choroby próchnicowej, chorób dziąseł lub w wyniku urazów i wypadków.
Protetyka to dział stomatologii, który dedykowany jest rekonstrukcji stanu uzębienia Pacjenta, bez względu na przyczyny utraty zębów. W tym celu wykonuje się uzupełnienia protetyczne, których zadaniem jest zapewnienie doskonałych efektów zarówno pod względem funkcji, jak i estetyki.


Spis treści
- Protezy zębowe – co to jest i z czego są wykonane?
- Naprawa protez zębowych w Evadent
- Jak długo osiada proteza zębowa?
Protezy zębowe – co to jest i z czego są wykonane?
Wyróżniamy dwie podstawowe grupy protez zębowych:
1. Protezy zębowe stałe, których nie można samodzielnie usunąć z ust. Zakładamy je na zęby lub implanty za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego celu materiału.
Wyróżniamy tu:
- Korony
- Mosty
2. Protezy zębowe ruchome, które można wyjąć z ust. Należą do nich:
- Protezy szkieletowe częściowe i całkowite
- Protezy szkieletowe na zatrzaskach, bezklamrowe
- Protezy osiadające wykonane z akrylu
- Protezy osiadające akrylowe wykonane metodą tłoczenia
- Protezy wykonane z tworzyw elastycznych
- Protezy na implantach.
Naprawa protez zębowych w Evadent
Każdy użytkownik protezy zębowej wie, że może mieć ona ogromny wpływ na samopoczucie. Nie ma nic gorszego niż źle dopasowana proteza, która wypada, rani dziąsła i uniemożliwia swobodne jedzenie. Właśnie dlatego proteza musi być doskonale dopasowana i wykonana z najwyższej jakości materiału.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do ich uszkodzenia i konieczna jest wówczas profesjonalnie wykonana naprawa w profesjonalnym gabinecie protetycznym. Klinika Evadent świadczy takie usługi swoim Pacjentom.
Naprawa może przybrać różny przebieg w zależności od rodzaju uszkodzenia – może polegać na sklejeniu lub uzupełnieniu jej elementów. Zgłaszają się do nas również Pacjenci, dla których noszenie protezy przestało być komfortowe.
Jak długo osiada proteza zębowa?
Protezy zębowe osiadające służą do uzupełnienia rozległych braków uzębienia. W wyniku utraty zębów dochodzi do procesu fizjologicznego zaniku kości. Podobnie, jak nieużywane mięśnie zanikają, tak również kość, która nie pełni już swojej funkcji zaczyna zanikać.
Doprowadza to do sytuacji, że dopasowana wcześniej idealnie proteza może stać się w odczuciu Pacjenta zbyt luźna, a jej przyleganie niewystarczające. Może to generować dolegliwości bólowe, które spowodowane są wrzynaniem się protezy w dziąsło. Zmniejsza się również siła żucia, co powoduje poważny dyskomfort.
Korzystając z tego rodzaju protez należy pamiętać, że muszą one być co jakiś czas korygowane lub wykonane od nowa. Osoby użytkujące protezy osiadające powinny przynajmniej raz w roku zgłaszać się na wizyty kontrolne, podczas których ocenimy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej.