Profilaktyka zębów Wrocław

Zachęcamy do skorzystania z fluoryzacji zębów we Wrocławiu, w naszej klinice Evadent. W myśl maksymy „Lepiej jest zapobiegać niż leczyć”, profilaktyka jest łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem niż usuwanie niekorzystnych zdarzeń, którym można było zapobiec, gdyby interwencja została podjęta w porę.

Profilaktyka ma niezwykle istotne znaczenie w każdej dziedzinie medycyny, również stomatologii. Słowo profilaktyka pochodzi z języka greckiego i oznacza straż, strzec, chronić, zapobiegać. To właśnie przyświeca naszym codziennym działaniom. Chcemy zapewnić Państwu komfort, bezpieczeństwo i dobre zdrowie Waszych zębów, oferując wysokiej jakości usługi.

Celem nowoczesnych koncepcji leczniczych jest w pierwszej kolejności ograniczenie występowania chorób przez odpowiednie działania. W stomatologii profilaktyka zębów obejmuje wszelkie działania, których celem jest zapobieganie próchnicy i innym chorobom jamy ustnej.

Czego dotyczy profilaktyka zębów?

Profilaktyka zębów w naszym gabinecie we Wrocławiu dotyczy kilku, wzajemnie uzupełniających się obszarów:

 1. Higieny jamy ustnej.
 2. Dobrze skomponowanej diety, która ma niezwykle istotne znaczenie dla zdrowia całego organizmu – również naszych zębów.
 3. Odpowiedniego nawodnienia – pamiętajmy, że dbając o odpowiednie nawodnienie, dbamy również o właściwą ilość śliny w jamie ustnej, która jest nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z próchnicą, regulując poziom pH jamy ustnej.
 4. Regularnego kontrolowania stanu zdrowia zębów u stomatologa.
 5. Profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych.

Zespół Evadent zapewnia Pacjentom nie tylko kompleksowy zakres zabiegów profilaktycznych, leczenia zachowawczego, ale również pełny instruktaż skutecznej higieny jamy ustnej.

Co można zrobić, aby zachować zdrowe zęby na całe życie?

 • Mycie zębów ruchem wymiatającym z zewnętrznej i wewnętrznej ich strony przynajmniej 2 razy dziennie przez przynajmniej 2 minuty, a najlepiej po głównych posiłkach.
 • Nitkowanie, które ma na celu dotarcie do szczelin międzyzębowych, czyli tam, gdzie nie dociera włosie szczoteczki. Przestrzenie międzyzębowe stanowią 40% powierzchni zębów – warto mieć to na uwadze.
 • Płukanie – po każdym myciu i nitkowaniu należy wypłukać jamę ustną specjalnym płynem przeznaczonym do tego celu, aby usunąć wszystkie drobinki, których nie udało się usunąć szczoteczką.
 • Higienizacja zębów – profesjonalne zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja).

Skaling zębów

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, którego celem jest usunięcie z powierzchni zębów twardych złogów płytki nazębnej – kamienia nazębnego. Kamień nazębny tworzy się w wyniku mineralizacji płytki nazębnej.

Jego kolor z początku jest biało-żółtawy, a z czasem przybiera odcień brązowawy. Codzienne szczotkowanie, mimo najdoskonalszej techniki nie jest w stanie usunąć kamienia nazębnego, ponieważ jest on zbyt mocno przytwierdzony do szkliwa.

Jego chropowata struktura to idealne miejsce do rozwoju i namnażania bakterii próchnicotwórczych, dlatego wskazane jest jego regularne usuwanie podczas zabiegu higienizacji.

Skaling zębów przeprowadzamy z użyciem narzędzia ultradźwiękowego, czyli skalera. Zabieg może powodować pewien dyskomfort u Pacjentów z nadwrażliwością i w takim przypadku proponujemy im znieczulenie miejscowe. Z reguły jednak nie zachodzi taka konieczność.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów ma za zadanie szybko i skutecznie usunąć z powierzchni szkliwa osad i przebarwienia. W tym celu wykorzystuje się urządzenie zwane piaskarką. Uwalnia ona pod ciśnieniem wodę i specjalny środek czyszczący – piasek stomatologiczny. Jest on bardzo drobny, przez co umożliwia nam czyszczenie z najwyższą precyzją i delikatnością, zapobiegając potencjalnym uszkodzeniom szkliwa.

Polerowanie zębów

Polerowanie zębów to zabieg, który nadaje zębom gładką powierzchnię, co pomaga zapobiegać ponownemu osadzaniu się płytki nazębnej, która z czasem może przerodzić się w trudny do usunięcia kamień nazębny.

Fluoryzacja zębów Wrocław

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu pokrycie preparatem fluorowym powierzchni wszystkich zębów. Fluor ma ogromne znaczenie w zwalczaniu próchnicy zębów. Obniża rozpuszczalność szkliwa w kwasach, stymulując jego remineralizację, a takżę redukując produkcję kwasów w płytce nazębnej.
Przeciwpróchnicze działanie fluoru przypisujemy dwóm mechanizmom:

 • Gdy dochodzi do ataku kwasów bakteryjnych, które powstają w wyniku działania bakterii próchnicotwórczych odżywiających się węglowodanami znajdującymi się w jamie ustnej, to obecność jonów fluoru ogranicza proces demineralizacji, aktywując procesy remineralizacji, czyli naprawy szkliwa.
 • Stosując produkty do higieny jamy ustnej, które zawierają fluor, przyczyniamy się do tworzenia fluorku wapnia, który stanowi rezerwę fluoru wrażliwą na działanie kwasów. Gdy spada pH fluorek wapnia rozpada się i uwalnia jony fluoru, które stymulują procesy naprawcze w szkliwie zębów.

Dlaczego profilaktyka zębów jest ważna?

Im wcześniej Pacjenci zrozumieją, że profilaktyka to klucz do ich zdrowia i komfortu, tym mniej negatywnych konsekwencji swoich zaniedbań będą odczuwać.
Bardzo często trafiają do nas osoby, które zwlekały z wizytą w gabinecie do momentu, aż ząb zacznie boleć, co jest najgorszą z możliwych decyzji, ponieważ właśnie w ten sposób narażają się Państwo na wiele przykrych konsekwencji. Ból zęba może w kilka dni z „ćmiącego” przerodzić się w niemożliwy do wytrzymania. Należy również wspomnieć, że nieleczone zęby mogą być przyczyną bardzo groźnych powikłań zagrażających Państwa zdrowiu, a nawet życiu.

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja we Wrocławiu, w klinice Evadent

Zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych, co najmniej raz na pół roku, co umożliwi nam leczenie próchnicy w pierwszej fazie, zanim dojdzie do głębszych struktur zęba.

Decydując się na profilaktykę zębów w naszym gabinecie we Wrocławiu macie Państwo pewność, że dołożymy wszelkich starań, by pomóc skutecznie zadbać o zdrowie Waszej jamy ustnej, tak by ograniczyć konieczność przeprowadzania czasochłonnych i kosztochłonnych zabiegów.

Evadent to miejsce, w którym każdego Pacjenta traktujemy tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Oprócz skalingu, piaskowania i fluoryzacji w naszym wrocławskim gabinecie można skorzystać z kompleksowych usług stomatologicznych, takich jak:

Zachęcamy do kontaktu i umawiania wizyt.

Setki zadowolonych pacjentów

Opinie naszych pacjentów są dla nas najważniejsze

Napisz do nas

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

  Zapraszamy do naszego gabinetu we Wrocławiu, gdzie codziennie dokładamy wszelkich starań, by otoczyć profesjonalną opieką stomatologiczną Ciebie i Twoją rodzinę.