Bóle zębów i ich przyczyny. Kiedy należy udać się do dentysty?

Bóle zębów i ich przyczyny

Bóle zębów potrafią być bardzo niepokojące, zwłaszcza gdy pojawiają się nagle i nic ich nie zapowiada. Co robić w takiej sytuacji – czy powinieneś od razu biec do dentysty, czy możesz poczekać? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba i które z nich wymagają pomocy specjalisty.

Bóle zębów – przyczyny

Do bólu zęba może przyczynić się wiele czynników. Najczęstszą przyczyną jest próchnica. Równie często winowajcą jest też stan zapalny dziąseł, którego objawy mogą być odczuwane jako ból zębów. Charakteryzuje się on rozpiętością od lekkiego dyskomfortu do silnego bólu. Zazwyczaj pacjenci opisują go jako tępy ból, rozlany na okolicę kilku zębów.

Inną przyczyną może być odsłonięcie szyjek zębowych lub korzeni zębów, co objawia się wrażliwością na zimne pokarmy i napoje, chłodne powietrze, a także intensywnie słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje. Dolegliwości mogą nasilać się w trakcie mycia zębów.

Rzadszymi przypadkami są pęknięcia, przeciążenia, czy problemy wymagające leczenia kanałowego. W takiej sytuacji pacjenci najczęściej potrafią dobrze zlokalizować źródło bólu i wskazać konkretny ząb. Jeśli chodzi o próchnicę, warto zauważyć, że nie jest ona bolesna, dopóki nie zaatakuje wewnętrznej tkanki zęba.

Co jeszcze może powodować ból zęba? Przyczyny obejmują również:

  • zapalenie miazgi zęba (ból jest najczęściej pulsujący, często pojawia się również przy dotknięciu językiem, może nasilać się przy pochylaniu lub leżeniu; dodatkowo może pojawić się obrzęk w okolicy),
  • nadwrażliwość zębiny (to czułość zęba w konkretnym miejscu, nasilająca się do ostrego bólu pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury, gryzienia lub żucia),
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych i przyzębia (prowadzi do bardzo silnego bólu, który trudno pokonać tabletkami przeciwbólowymi; ból może nasilać się przy opukiwaniu, gryzieniu, pod wpływem ciepła, a także w pozycji leżącej),
  • urazy zębów lub ich okolicy (mogą skutkować tkliwością zęba, nieregularnym bólem podczas żucia lub wrażliwością na zmiany temperatur),
  • ubytki innego pochodzenia niż próchnica (np. spowodowane nadmiernym ścieraniem zębów, nieprawidłowościami zgryzu czy działaniem kwaśnych pokarmów i substancji; mogą być odczuwane podobnie jak skutki nadwrażliwości),
  • problemy związane z wyrzynaniem zębów (u dorosłych osób zazwyczaj odczuwane jako silny ból w okolicy ósemki, który często wiąże się z obrzękiem; w wielu sytuacjach najlepszym wyjściem może być usunięcie tych zębów),
  • ropnie (te można rozpoznać po zgrubieniach i opuchnięciach oraz silnym bólu nasilającym się podczas kontaktu z ciepłym lub zimnym jedzeniem i piciem).

Każdy ból jest sygnałem alarmowym, jego funkcją jest działanie ostrzegające i chroniące przed szkodliwymi czynnikami, co oznacza konieczność działania, aby te czynniki usunąć.

Co na ból zęba? Jak możemy sobie pomóc?

W sieci często opisywane są domowe sposoby na ból zęba, takie jak stosowanie zimnych okładów lub ziół, które mogą przynieść tymczasową ulgę. Rzeczywiście, bywają one pomocne i mogą przynieść ulgę, ale nie zawsze są wystarczające. Wiele osób sięga też po leki na ból zęba, które z łatwością można kupić bez recepty. Ibuprofen czy paracetamol w niektórych przypadkach łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny, jednak zwykle jest to działanie tymczasowe. W większości przypadków najlepiej skonsultować się z dentystą.

Kiedy należy udać się do dentysty z bólem zęba?

Zawsze warto umówić się na wizytę do dentysty, jeżeli doświadczamy bólu zęba. Szczególnie należy to zrobić, gdy ból utrzymuje się przez więcej niż 1-2 dni, jest szczególnie intensywny, towarzyszy mu gorączka, ból ucha lub ból podczas otwarcia ust. Konsultacji wymaga również ból, który powraca, niezależnie od stopnia nasilenia. Lepiej nie odkładać wizyty zbyt długo.

Podsumowanie

Ból zęba jest zawsze powodem do zaniepokojenia. Jego przyczyny mogą być różne, od próchnicy po problemy z dziąsłami. Niektóre z nich można łagodzić za pomocą domowych sposobów na ból zęba, ale zawsze warto skonsultować się z dentystą, szczególnie jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Jeśli poszukujesz profesjonalnego dentysty z Wrocławia Psie Pole, zapraszamy do naszego gabinetu. Stosujemy nowoczesne metody i narzędzia, dzięki którym precyzyjnie rozpoznajemy przyczyny bólu zęba i leczymy je szybko i bezboleśnie.

Setki zadowolonych pacjentów

Opinie naszych pacjentów są dla nas najważniejsze

Napisz do nas

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

    Zapraszamy do naszego gabinetu we Wrocławiu, gdzie codziennie dokładamy wszelkich starań, by otoczyć profesjonalną opieką stomatologiczną Ciebie i Twoją rodzinę.