RTG zębów Wrocław

By zapewnić Pacjentom wszechstronną i skuteczną opiekę lekarską, stomatologia jako samodzielna dziedzina medycyny musi korzystać z innych specjalności medycznych. W związku z tym diagnostyka obrazowa stała się niezbędnym elementem leczenia stomatologicznego.

Zarówno stomatologia zachowawcza, protetyka, chirurgia szczękowa, jak i endodoncja posiłkują się w postępowaniu leczniczym wynikami badań obrazowych, wykonanych metodami, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie.

Stomatologia w Evadent to zupełnie nowy komfort i jakość wykonywanych usług. U nas zapomnicie Państwo o długotrwałym, bolesnym i nieskutecznym leczeniu stomatologicznym.

Stosowana przez naszą pracownię rentgenodiagnostyka pozwala na natychmiastowe uzyskanie wyniku badania na ekranie komputera. Jest to cyfrowy wynik badania charakteryzujący się bardzo dobrym obrazem przy ekspozycji bardzo małych dawek dla pacjenta w porównaniu do tradycyjnych metod badania.

Dzięki diagnostyce na najwyższym światowym poziomie jesteśmy w stanie zaplanować i weryfikować cały przebieg leczenia stomatologicznego.

rtg zębów wrocław

Pierwsze rtg zębów na potrzeby stomatologii wykonane zostało w styczniu 1986 roku w Niemczech. Stomatolog Otto Walkhoff wykonał je sobie samemu. Czas ekspozycji na promieniowanie wynosił wówczas… 25 minut! Wraz z rozwojem technologii i techniki czas ekspozycji na promieniowanie ulegał skróceniu. Dziś wynosi zaledwie kilka sekund.

Dzięki osiągnięciom technicznym możemy ponadto samodzielnie edytować wykonane zdjęcia – regulować kontrast i jasność, co pozwala nam zobaczyć więcej. Obrazowanie rentgenodiagnostyczne (rtg zębów) stanowi niezwykle istotny element procesu leczenia w naszej placówce. Będąc świadomym roli, jaką odgrywa w skutecznym leczeniu, zadbaliśmy o to, by sprzęt który w tym celu wykorzystujemy był najwyższej klasy.

Klinika Evadent wyposażona jest w system radiografii cyfrowej, która umożliwia nam wykonanie zdjęcia w zaledwie kilka sekund. Dawka promieniowania jest tak niska, że nie stanowi żadnego zagrożenia, a nowoczesna cyfrowa aparatura wyposażona we wzmacniacze błon, pozwala nam uzyskać wysokiej jakości obraz ze wszystkimi szczegółami anatomicznymi.

RTG zęba pozwala na zobrazowanie jednego zęba wraz z jego wszystkimi strukturami zewnętrznymi.

Stomatologiczna pracownia rentgenowska EVADENT Wrocław wykonuje cyfrowe zdjęcia RTG:

 • Wewnątrzustne, punktowe, celowane
 • pantomograficzne
 • tomograficzne.

Posiadamy najnowocześniejszy aparat rentgenowski Kodak 9300CS, umożliwiający pełną diagnostykę stomatologiczno-laryngologiczną w obrębie głowy. Cyfrowy system obrazowania CS 9300 jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej wszechstronnym systemem radiologicznym dostępnym obecnie na rynku. W tomografii komputerowej możemy otrzymać zmienne pole obrazowania od małego i bardzo dokładnego w obrysie 5x5cm aż do wielkości 17×13,5cm.

Co pokazuje rtg zęba?

W chwili, gdy promienie rentgenowskie przenikają przez jamę ustną, to zęby i kości pochłaniają więcej promieniowania niż usta i tkanki miękkie, dzięki czemu na zdjęciu rentgenowskim zęby są jaśniejsze.

Powierzchnie, które są dotknięte próchnicą i miejsca zainfekowane są ciemniejsze, ponieważ nie pochłaniają tyle promieniowania. RTG zębów wykonuje się w diagnostyce i leczeniu próchnicy, zgorzeli, ropni, torbieli i przewlekłych stanów zapalnych.

Pantomogram zębów – jak je wykonać?

Pantomogram to podstawowe zdjęcie rentgenowskich badań zewnątrzyustnych, zwane potocznie panoramą. Dzięki niemu możemy ocenić całe uzębienie, zatoki szczękowe i ich ściany oraz stawy skroniowo-żuchwowe.

Zdjęcia pantomograficzne mają bardzo wiele zalet i są wykorzystywane podczas kompleksowego leczenia stomatologicznego. Uzupełniają one wywiad i badanie wewnątrzustne.
Z tego rodzaju zdjęcia dowiemy się, czy:

 • pacjent ma uzębienie pełne, czy częściowe,
 • posiada implanty lub uzupełnienia protetyczne, takie jak korony, czy mosty,
 • Pacjent posiada złogi kamienia poddziąsłowego,
 • w koronach zębów nie powstaje próchnica,
 • głębokie są wypełnienia,
 • zęby nie wymagają leczenia kanałowego lub czy były leczone kanałowo.

Zdjęcia pantomograficzne pozwalają nam na duży zakres obrazowania, przy bardzo niskiej dawce promieniowania. Ich wykonanie nie jest uciążliwe dla Pacjenta i nie wiąże się z dyskomfortem.

Czasami tego typu zdjęcie nie pozwala nam na właściwą ocenę sytuacji zdrowotnej Pacjenta z uwagi na nakładające się na siebie struktury anatomiczne, które mogą przysłonić zmiany patologiczne. Wówczas decydujemy się na tomografię komputerową szczęki.

Kiedy wykonać rtg zębów?

Rtg zębów wykonujemy każdemu nowemu Pacjentowi, który nie posiada zdjęć z poprzedniego gabinetu stomatologicznego. Kontrolne prześwietlenie zębów wskazane jest w przypadku:

 • leczenia zachowawczego, w tym leczenia kanałowego, które polega na opracowaniu zęba, usunięciu próchnicy, oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów, a następnie wypełnieniu ich specjalnym materiałem,
 • w procesie kontroli leczenia kanałowego i oceny wypełnienia kanału zęba
 • leczenia stanów zapalnych, ropni, torbieli i innych patologii tkanek miękkich,
 • chirurgii szczękowej – ekstrakcji zębów, zabiegów operacyjnych w obrębie szczęki, żuchwy i twarzoczaszki,
 • leczenia ortodontycznego – korekty nieprawidłowego zgryzu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak często można robić rtg zębów?

Wszystko uzależnione jest od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej Pacjenta. Jeżeli chorują Państwo na próchnicę i lekarz obserwuje większą podatność na powstawanie ubytków, wówczas może zaproponować wykonanie prześwietlenia raz w roku, co pozwoli mieć pod kontrolą wszystkie zmiany i w porę podjąć interwencję. Ponadto każde leczenie kanałowe i ekstrakcja zawsze poprzedzone jest wykonaniem RTG zęba i tkanek go otaczających.

Rtg zęba - czy potrzebne skierowanie?

Nie. Nie potrzebują Państwo skierowania by wykonać punktowe RTG zęba. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pantomogramu, zdjęcia cefalometrycznego lub tomografii komputerowej. Tutaj bez względu na to, czy wykonują Państwo badanie w prywatnym gabinecie, czy na NFZ, skierowanie od lekarza jest niezbędne do przeprowadzenia badania.

Ile kosztuje rtg zęba?

Cena rtg zęba w naszej klinice wliczona jest w koszt leczenia. Cena badań obrazowych uzależniona jest od wielu czynników, w tym głównie od zakresu obrazowania i kompleksowości procedur medycznych.

Jaki format pola obrazowania tomograficznego jest idealny dla Twoich potrzeb?

System CS dopasuje się do Twoich wymagań oferując aż kilkanaście różnych pól obrazowania – poczynając od badań o najwyższej precyzji w rozdzielczości 90μm i minimalnej dawce, aż do obrazów o dużym polu obrazowania 17cm x 13,5cm. Zróżnicowane programy diagnostyczne i zmienne pola obrazowania pozwalają zatem na użycie aparatu CS9300 dla różnych potrzeb stomatologii i laryngologii: poczynając od endodoncji (leczenie kanałowe), w której precyzja radiogramu i niska dawka ma największe znaczenie, aż do rozległych zabiegów chirurgii szczękowo twarzowej, ortodoncji i laryngologii (np zatoki).

Cennik

Tomografia Komputerowa 3D Szczęki i Żuchwy

350 zł

Tomografia Komputerowa 3D Częściowa

180 zł / 250 zł

Zdjęcie Pantomograficzne

100 zł

Zdjęcie Punktowe

40 zł

Setki zadowolonych pacjentów

Opinie naszych pacjentów są dla nas najważniejsze

Napisz do nas

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

  Zapraszamy do naszego gabinetu we Wrocławiu, gdzie codziennie dokładamy wszelkich starań, by otoczyć profesjonalną opieką stomatologiczną Ciebie i Twoją rodzinę.