8 września 2023
W ciągu naszego życia zęby możemy stracić z różnych powodów np. próchnicy, choroby dziąseł lub urazu. W zamian chcielibyśmy otrzymać uzupełnienia dentystyczne estetyczne, nie rzucające się w oczy, całkowicie odpowiadające uzębieniu naturalnemu pod względem wyglądu i funkcji. To rozwiązania obecnie stosowane pozwalają nam w bardzo dużym stopniu naśladować naturę. Miliony pacjentów na całym świecie mogą już coś powiedzieć o korzyściach wynikających z ich zastosowania. Wszczepy są coraz częściej rozpoznawane jako zbawienna alternatywa w stosunku do większości konwencjonalnych, zwłaszcza ruchomych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Przy zachowaniu sumienności w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, regularności wizyt kontrolnych i stosowaniu się do zaleceń lekarza dentysty – będą zastępowały naturalne zęby przez długi czas.
Zabieg wszczepiania wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog nawierca odsłoniętą kość wyrostka zębodołowego i w powstały otwór wkręca wszczep. Następnie toczy się proces gojenia, mający na celu trwałe zespolenie, zrośnięcie z otaczającą kością, co trwa przeciętnie trzy, sześć miesięcy. Po tym czasie przystępuje się do zaplanowanego wcześniej rodzaju leczenia protetycznego.
Brakujące uzębienie może być odbudowane przy pomocy uzupełnień ruchomych lub stałych ( które mogą być cementowane lub przykręcane). Uzupełnienia stałe to korona (kiedy brakuje jednego zęba), most (przy większym ubytku) lub most całkowity (przy bezzębiu). Niewątpliwą zaletą odbudowy braków międzyzębowych w ten sposób jest uniknięcie konieczności oszlifowania własnych, sąsiednich i często zdrowych zębów. Implanty traktowane są więc jak „sztuczne korzenie zębów”.
Całkowicie bezzębni pacjenci mogą być zaopatrzeni również w protezy ruchome oparte na tzw. belkach, zatrzaskach kulowych bądź na magnesach. W takich przypadkach wystarczy minimum dwa do czterech wszczepów, aby mogli się oni cieszyć swoimi nowymi zębami. Zaletą takiego rozwiązania jest ich dużo większa stabilność przy mówieniu, jedzeniu, a co za tym idzie nieporównywalny komfort użytkowania zwłaszcza u pacjentów z bardzo dużymi zanikami wyrostka zębodołowego i tych którzy do tej pory ,,ratowali się’’ klejami do protez.
Tak więc jest to rozwiązanie bardzo skuteczne jako uzupełnienie utraconych uzębienia.
Jakie warunki muszą być spełnione dla implantacji?
Podstawowym warunkiem jest wystarczająca ilość i jakość własnej kości pacjenta, właściwa higiena jamy ustnej oraz brak ogólnomedycznych przeciwwskazań do zabiegu. Przed zabiegiem powinny zostać wyleczone wszystkie zęby własne pacjenta oraz wszelkie procesy zapalne istniejące w obrębie jamy ustnej. Bardzo ważnymi czynnikami gwarantującymi długoterminowy sukces takiego leczenia są również konsekwencja w utrzymaniu znakomitej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.
Korzyści ze stosowania implantów są większe niż w przypadku innych metod leczenia protetycznego
- Pozwalają na zachowanie kości szczęki czy żuchwy dzięki wprowadzeniu sztucznego korzenia a jednocześnie eliminują konieczność szlifowania własnych, zdrowych zębów pod mosty.
- Czynią uzupełniane braki zębowe stabilnymi przy jedzeniu i uśmiechu.
- Dają zwiększoną stabilność protezom pomagając przywrócić naturalną zdolność żucia, poprawić wymowę, jak również wpływają na korzystną zmianę rysów twarzy i eliminują przedwczesne pojawianie się zmarszczek.
- Mogą być filarami dla koron i mostów, jak również protez ruchomych.
- Wygląd, odczucie i funkcje są takie jak w przypadku posiadania naturalnego uzębienia.
- Lepsza estetyka w dłuższym przedziale czasu – praktycznie własne zęby.
- Atrakcyjna relacja ceny leczenia do uzyskanych korzyści i alternatywnych możliwości odbudowy utraconego uzębienia.
Ile kosztuje leczenie?
Ponieważ każdy pacjent ma różne potrzeby i inne warunki w jamie ustnej, leczenie tym sposobem i związane z tym koszty są różne. Szczegółowa wycena zostanie podana przez stomatologa podczas wizyty, po uprzednim zbadaniu pacjenta i poznaniu jego oczekiwań. Poniżej zostały wymienione niektóre czynniki, które mają wpływ na koszty leczenia:
- Wymagana ilość i rodzaj implantów
- Rodzaj preferowanego uzupełnienia protetycznego – ruchome lub stałe (cementowane czy przykręcane) i materiał z jakiego będzie wykonane.
- Dodatkowe zabiegi potrzebne do poprawy umocowania takie jak: wszczepienie tzw. ,,sztucznej kości”, przeszczep kości własnej lub podniesienie dna zatoki szczękowej.
Przy podejmowaniu decyzji o tego typu leczeniu ważne jest rozważenie długoterminowych kosztów i korzyści, bowiem to co początkowo wydaje się być dużą inwestycją często okazuje się być najbardziej efektywnym rozwiązaniem długoterminowym!