Profilaktyka jamy ustnej

Profilaktyka jest bardzo ważnym i zarazem pierwszym etapem walki z próchnicą i chorobami przyzębia.

Profilaktyką stomatologiczną nazywamy działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez zwiększenie świadomości zdrowotnej pacjentów oraz poprawę zachowania zdrowotnego, jak również wczesne wykrycie zmian chorobowych i ich leczenie.

Profilaktykę stomatologiczną można podzielić na profilaktykę domową oraz profesjonalną wykonywaną w gabinecie stomatologicznym. Połączenie tych dwóch działań prozdrowotnych tworzy barierę dla czynników chorobotwórczych powodujących np.: próchnicę , choroby przyzębia, czy inne zmiany błony śluzowej.

Główną przyczyną chorób jamy ustnej są bakterie tworzące płytkę nazębną, która w sposób naturalny pokrywa nasze zęby w krótkim czasie po spożyciu pokarmów. Początkowo jest ona zbudowana z substancji zawartych w ślinie, a następnie zostaje zasiedlona przez bakterie próchnicotwórcze , które obejmują 60%- 70% całej płytki nazębnej- resztę stanowią złuszczone komórki nabłonka wraz z innymi substancjami będącymi produktami przemiany materii.

Po kilkudziesięciu godzinach rozpoczyna się proces mineralizacji płytki nazębnej jako efekt odkładania się w jej wnętrzu soli mineralnych, które są naturalnym składnikiem śliny. Te naturalne zjawiska zachodzące w płytce bakteryjnej w połączeniu z nieregularnymi i niewłaściwie przeprowadzanymi domowymi zabiegami higienicznym są równoznaczne z powstawaniem kamienia nazębnego.

Nieusunięta płytka bakteryjna przyczynia się znacznie do powstawania próchnicy zębów , gdyż zasiedlane w niej bakterie próchnicowe wytwarzają kwasy powodując spadek pH w jamie ustnej i w rezultacie demineralizację szkliwa zębów. Mogą również wywoływać zapalenia dziąseł.

Zapraszamy do naszego gabinetu higieny, gdzie wykwalifikowany personel pokaże Państwu jak prawidłowo dbać o zdrowie jamy ustnej, aby zachować własne zęby na całe życie.
Nasza przychodnia proponuje swym pacjentom różnego rodzaju promocje oraz pakiety na zabiegi z zakresu higieny.

Pomagamy pacjentom w doborze odpowiedniej techniki szczotkowania zębów, w doborze szczoteczki i innych akcesoriów niezbędnych do prawidłowej higieny jamy ustnej, w zależności od wieku i indywidualnych potrzeb pacjenta. Staramy się , aby profilaktyka domowa była na wysokim poziomie i w 100% uzupełniała się z profesjonalną profilaktyką w naszym gabinecie, w której skład wchodzą następujące zabiegi:

  • profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego (skaling ultradźwiękowy)
  • usuwanie osadów i przebarwień przy pomocy piaskarki profilaktycznej (piaskowanie, polerowanie powierzchni zębów)
  • fluoryzacja zębów przy pomocy stężonych preparatów fluorowych dobranych do indywidualnych potrzeb pacjenta (leczenie próchnicy początkowej , wzmacnianie struktury zęba)
  • lakowanie bruzd – temu zabiegowi podlegają zęby zdrowe z płaską powierzchnią żucia. Wypełnianie bruzd zdrowych zębów płynnymi kompozytami uszczelniają je, co powoduje zabezpieczenie przed pozostawaniem na nich resztek pokarmowych, a to z kolei uniemożliwia rozwojowi próchnicy.

Setki zadowolonych pacjentów

Opinie naszych pacjentów są dla nas najważniejsze

Napisz do nas

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

    Zapraszamy do naszego gabinetu we Wrocławiu, gdzie codziennie dokładamy wszelkich starań, by otoczyć profesjonalną opieką stomatologiczną Ciebie i Twoją rodzinę.